Kompania w natarciu w terenie zabudowanym 2012

b_250_250_16777215_00_images_stories_nowiny_kompania_w_natarciu2012.jpgW dniach 27-28 października 2012 r. odbyło się kolejne ćwiczenie na szczeblu kompanii organizowane przez wodzisławską Jednostkę Strzelecką 2023 oraz stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej. Tym razem w naszym mieście było ponad 200 uczestników. Było to drugie w Polsce, po organizowanym jeszcze w czasach PRL-u w Bieszczadach, ćwiczenie w realnym terenie poza poligonem oraz pierwsze ćwiczenie w historii kraju przeprowadzone w mieście!

 

 

W ćwiczeniu udział wzięły takie organizacje jak:

1. Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl:
- 1 Dolnośląski Pluton Obrony Terytorialnej
- 1 Lubuska Drużyna Obrony Terytorialnej
- 1 Mazowiecka Drużyna Obrony Terytorialnej

2. Związek Strzelecki "Strzelec" Organizacja Społeczno - Wychowawcza:
- JS 4008 Lódź
- JS 3053 Nysa
- JS 1313 AON
- JS 3028 Czechowice - Dziedzice
- JS 3024 Katowice
- JS 4018 Gdańsk
- JS 4031 Szczecin
- JS 4046 Sulechów
- JS 2039 Kraków
- JS 3026 Wrocław
- JS 2023 Wodzisław Śląski
- JS 2021 Rzeszów

3. Związek Strzelecki "Strzelec":
- JS 3102
- JS 1403
- JS 1405
- JS 4110

4. GSR:
- Ełk
- Siedlce
- Olsztyn
- Radom
- Mińsk Mazowiecki

5. LOK Gdańsk

6. LOK Tczew

7. Wrocławskie Stowarzyszenie Militarne Paratus

8. Stowarzyszenie WIN

9. SFOR

10. Grupa USRFOR

W czasie ćwiczenia cykl decyzyjny na szczeblu kompanii był wspierany przez nowoczesne systemy łączności i informatyki rozwinięte na bazie TOC (Tactical Operations Center). System Esri ArcGIS wraz ze wsparciem specjalistów z firmy Esri Polska, umożliwił prezentację grafiki operacyjnej APP-6/MIL-STD-2525. Podczas ćwiczenia grafika operacyjna wyświetlana była w systemie zobrazowania wielkoformatowego udostępnionego przez firmę VERACOMP. Tego typu systemy zobrazowania wielkoformatowego funkcjonują w centrach dowodzenia NATO oraz wsparcia operacji specjalnych. Na stanowiskach pracy osób zostały wykorzystane laptopy w tym dostarczony przez firmę SILTEC laptop do specjalnych zastosowań - RODA ROCKY III. Niezależne łącze z Internetem umożliwiała Uniwersalna Mobilna Stacja Satelitarna (UMSS), udostępniona na czas ćwiczenia przez firmę TTCOMM z Mińska Mazowieckiego. Stacja satelitarna UMSS podczas ćwiczenia zapewniła dostęp do usług poczty elektronicznej oraz serwisów METEO. Tego typu systemy firmy TTCOMM sprawdziły się w PKW podczas misji w Iraku i Afganistanie.

W trakcie realizacji ćwiczenia swoje rozwiązania i dorobek zaprezentowały również firmy Esri Polska, SamallGIS, Janysport oraz MIWO MILITARY LUBLINIEC.

Szersze informacje na temat szkolenia można znaleźć na stronie ObronaNarodowa.pl.

Kalendarium

  • Lipiec 2016

    Przerwa wakacyjna to przede wszystkim czas wyjazdów na odbywające się na terenie całej Polski szkolenia i kursy specjalistyczne, na których nasi strzelcy mogą doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę, by potem przekazywać ją na cotygodniowych zajęciach.    Początek miesiąca był szczególnie ważny dla naszego kolegi, sierż. ZS Michała K., który 10. lipca na wrocławskim rynku odebrał z rąk...

  • Czerwiec 2016

    Czerwiec był szczególnie intensywnym miesiącem dla naszej jednostki. Oprócz zbliżającego się podsumowania działalności kończącego się roku szkoleniowego 2015/1016, kilku starszych stażem strzelców przygotowywało się do wzięcia udziału w ćwiczeniu PUMA-16. W trakcie pięciu dni trwania manewrów, w trakcie których nasi strzelcy działali jako pododdział Obrony Terytorialnej, wykonywali oni przede...

  • Maj 2016

    Jak co roku, miesiąc maj nasza jednostka rozpoczęła od udziału w wodzisławskich obchodach Święta Konstytucji. Oprócz tradycyjnego uczestnictwa we mszy św. i uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich, w trakcie której 16. nowyc członków naszej jednostki złożyło przyrzeczenie strzeleckie, wzięliśmy również udział w szóstej już edycji Pikniku Historyczno-Militarnego, w trakcie którego...

Jednostka Strzelecka 2023 © 2003 - 2019
Wszelkie prawa zastrzeżone
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej,
jeżeli nie zgadzasz się na korzystanie z cookies opuść tę stronę.